Jak vybrat fotografa?

To by dle mého měla být ta první volba, kterou provedete, když by jste se chtěli nechat fotografovat. Nejdříve správně vybrat fotografa. Protože fotograf(ka) který je dobrý pro Vaše známé, nemusí být vhodný pro Vás.

Je to už dávno co jsem řešil jeden případ, kdy za mnou přišla maminka a stěžovala si u mě na jiného fotografa říkejme mu třeba Martin. Ten ji udělal fotky, sice tak jak si to přála, ale přesto se jí nelíbily. Když mi je ukázala musel jsem i já uznat, že jsou nepovedené, ale jelikož jsem práci fotografa Martina znal a věděl jsem, že jeho „díla“ jsou po většinou skvělá, začal jsem se té potencionální zákaznice vyptávat, proč si vybrala zrovna za fotografa jeho a jak domluva focení probíhala?

Díky tomu jsem se dopátral k jedné zásadní chybě, které je třeba se vyvarovat při výběru fotografa a to ať jde o jakékoli focení. O co jde?

Ta paní si totiž přála konkrétní styl fotografování, měla přesnou představu, dle vzorků, co znala od úplně jiného fotografa někde ze stránek. Tuto svou představu poté požadovala od fotografa Martina, čímž mu ale vnutila jiný styl práce, který také zvládl, ale ne tak skvěle, jako by toho byl schopen, kdyby představy a styl nechala zákaznice na něm!

Ono totiž focení je široká škála disciplín (např. fotografování svateb, výrobků, ateliérové a pod.) a i v nich má každý fotograf svůj styl a své postupy práce. Domnívat se, že fotograf je přeci „profík“ a tak je přeci schopen „napodobit“ jakékoli dílo jiného fotografa je velký omyl. Ano, je toho schopen, ale je tam to důležité slůvko NAPODOBIT, které povětšinou změní skvělé dílo v průměrné, nebo dokonce v podprůměrné. A přitom stačilo tak málo, projít si práci toho fotografa, za kterým se vydávám. Tak vím, jak mé fotky budou vypadat. A pokud mám o nich jiné představy, je třeba hledat jinde.

107b

A proto doporučuji, pokud trváte na nějakém stylu focení, který se vám líbí. Nechte se fotografovat přesně tím fotografem, který ten styl nafotil a to i za cenu, že na focení budete půl roku čekat, pojedete za ním do jiného města nebo bude o pár stokorun dražší.

Vybírat by jste měli přesně obráceně. Nehledat styl focení, co se Vám líbí, protože je velmi pravděpodobné, že si vyberete fotografa pro Vás nějakým způsobem nedostupného (vzdáleností nebo cenou apod.). Spíše vyberte nejdříve fotografy, kteří jsou pro vás dostupní a až poté mezi nimi z jejich prací vyberte styl tvorby, který je vám nejbližší. Nebude to asi přesně to, co máte vysněné, ale věřte, že po skončení fotografování budete spokojeni a to proto, že ten Váš fotograf bude fotit stylem, ve kterém je nejlepší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..