3 filtry, které se vyplatí při fotografování používat

Nedávno jsem se zabýval otázkou, zdali ještě v době digitálních fotoaparátů a možnosti upravovat fotografie v počítačích, má ještě smysl používat na fotoaparátech filtry?

Díky postprodukci fotografií v editorech se dá vylepšit a upravit opravdu mnoho. Dalo by se dokonce říct, že všechno. Ovšem jen teoreticky. Záleží na znalostech při práci na úpravách fotografií, jaké máte a času, který jste ochotni pro tyto úpravy obětovat. U některých úprav se však dostáváte do tak krajních mezí, že se dají považovat v podstatě za neřešitelné. A právě v těchto krajních mezích je daleko snadnější a účinnější využít při fotografování filtry. Které to jsou?

  • UV filtry

V digitálních aparátech jsou sice čipy chráněny dostatečně proti tomuto záření, ale tento filtr má ještě jednu funkci. Jedná se o funkci ochrany před poškozením čočky! Doby, kdy čočky byly jen skleněné sklíčko, jsou už dávno pryč. Jde o velice sofistikovaně zušlechťovanou plochu a tak jakékoli tření, i třeba při opatrném čištění, tuto optickou část opotřebovává a mikroskopicky nepatrně poškozuje. Proto je dobré čočku chránit a tak mít možnost čistit ji méně často. Také pokud se stane nehoda a do objektivu cokoli udeří, poškodí-li se filtr, je to daleko levnější, než kdyby se poškodila rovnou čočka. Tento filtr je tedy vhodný používat jako prevenci.

  • Polarizační filtry

Druhým neocenitelným filtrovým pomocníkem je polarizační filtr a to překvapivě nejen při fotografování za denního světla, ale i jako pomocník při fotografování výrobků, nebo portrétů v ateliéru. Pomáhá totiž eliminovat lesky od zábleskových světel v obličeji a vůbec na jakékoli části pokožky. Je sice pravda, že polarizační filtr je schopen lesky eliminovat jen z jednoho směru a tak, když máte zábleskových světel více, všechny odlesky tak „nevychytá“. Nicméně i tak jde o cennou pomoc. Jen je dobré počítat s tím, že není úplně čirý a tak je třeba k tomu přizpůsobit expoziční hodnoty.

  • Ztmavovací ND filtry

Tyto filtry jsem donedávna znal jen pro účely ztmavení oblohy. Mají však daleko širší možnosti využití. Za největší vychytávku považuji ztmavovací filtry, u kterých je možné regulovat ztmavování a to otáčením, podobně jako je tomu u cirkulačních polarizačních filtrů. A jaké to širší využití vlastně je? Jedno za všechny. Dnes je trend fotografování s nízkou hloubkou ostrosti. Dalo by se říct, že čím máte na fotografii menší hloubku ostrosti, tím víc jste profi fotograf. A právě ve chvílích, kdy chcete fotografovat v podmínkách velkého množství světla, jako je tomu například u fotografování svateb za poledního slunečního svitu, je téměř nemožné bez zatmavení ND filtrem nastavit nízké clonové číslo a docílit tak malé hloubky ostrosti. To je jen jeden z mnoha příkladů, kdy se tento neocenitelný pomocník hodí.

Možná jsou pro Vás tyto rady denním chlebem. Možná ale, že pro jiné jsou cennou a užitečnou radou a pro ty z Vás tyto řádky píši. Věřím, že tímto skromným dílkem přispěji k více krásným fotografiím na prohlížení.

Pěkný den a hezké snímky přeji Vám všem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..