Cestovka, nebo na vlastní pěst?

aneb

Kypr v číslech a hodnocení

Pokračování pobytu na Kypru se již dále obešlo bez zjevných „vydrbávek“ ze strany Kypřanů. Opravdu tak šlo o náhodu, kdy jsme si hned první den vybrali to nepříjemné a dál již vždy vše probíhalo tak, jak bylo se zdejšími „obchodníky“ domluveno.

První týden jsem stihl i koupání ve zmiňovaném bazénu :-).

Druhý týden nastala změna naší sestavy, byli jsme čtyři. Také jsme změnili ubytko. Štěstí nám tentokrát přálo. Odstěhovali jsme se do hezčího rodinného domku s dvěma ložnicemi i dvěma koupelnami, fungující Wifinou, obyvákem, kuchyní a hlavně blíž u pláže. Tato poloha přímo vybízela trávit čas u moře. Jak na pláži, tak na promenádě podél moře, čehož jsem já hojně využíval.

V novém ubytku vznikla historka k zamyšlení. Ač bylo čistější, přesto se v něm jednou v noci objevil nezvaný spolubydlící, šváb. Na místní divoké kočky, jež se nám promenádovaly otevřenými dveřmi v bytě, jsme si zvykli a naprosto nic jsme proti nim neměli. Hlavně nekrmit! Jinak se jich už nezbavíme, bylo naše pravidlo pro tyto návštěvnice. Co ovšem se švábem?

Tento nález jsem konzultoval s jednou spolubydlící. Zajímavý byl její postoj. Přeci ho nebudeme zabíjet, vždyť on tu bydlí možná déle než my. Je tu víc doma jak my. Nu což, dobrá. Dále jsem noční procházky tohoto tvora po pokoji již toleroval.

Změna názoru však nastala ve chvíli „osobního“ setkání s tímto spolubydlícím. Solidární přístup vzal rázem za své a z děvčat se staly nelítostné stroje na zabíjení odpudivého hmyzu :-D. Zvláštní, jak osobní zkušenost může výrazně ovlivnit názor.

Holt znát něco z vyprávění je úplně jiný level, než něco zažít.

(A to platí jak pro setkání se švábem, tak pro cestování 🙂 )

Toliko k jinak „nudnému“ programu mého pobytu a nyní k otázce, kterou jsem si dal dobrovolně za úkol zodpovědět.

Dá se na vlastní pěst cestovat levněji?

Ano dá, ale jen za určitých podmínek a s vyšším rizikem. Tím nemyslím ani tak bezpečnostní riziko, jako nebezpečí nečekaných výdajů.

Klasickým příkladem, který se nám ale nestal, tak může být už zmiňovaná doprava na letiště. Když si domluvíte na letiště taxík a on vám ve dvě ráno nepřijede, můžete si jít stěžovat a peníze za nové letenky vymáhat třeba na lampárnu. Toto nebezpečí vám s cestovkou nehrozí, nebo minimálně.

No ale zase si pak neužijete tolik srandy a dobrodružství 🙂

Levněji, za jakých tedy podmínek?

  1. Že si letenky koupíte zvýhodněné – lety „samostatně“ jinak totiž vychází dráž než od cestovky.

  2. Že nejste samipokud využíváte placené služby je mnoho položek, které jsou +- stejné ať jste sám, nebo ve skupině, jenže ve skupině se o tyto náklady podělíte (ubytování, doprava, výlety – množstevní slevy, apod.).

  3. Že se budete stravovat i mimo restaurace – Tedy, že si budete občas i vařit. Nabídky stravování „All inclusive“ jsou cenově výhodnější, pokud plánujete na cestách jíst jen v restauracích.

Já to měl na Kypru finančně takto:

  1. cesta – letenky + doprava „z“ a „na“ letiště  2.500,-Kč (cca 5.000,-)

  2. doprava po Kypru, vstupné apod.                1.700,-Kč (???)

  3. ubytování                                                          3.000,-Kč (cca 7.000,-)

  4. strava                                                                 7.500,-Kč (4 -15.000,-)

                                                   CELKEM:        14.700,-Kč

S tím, že v závorkách uvádím ceny, které se mohou objevit při jiných situacích. Tj. letenky bez slevy, samostatné cestování a pod. U stravy záleží jak moc bych si sám vařil. Já to měl tak na půl, v průměru cca jedno jídlo z restaurace denně. Na této položce se dá ušetřit výrazně, ale i výrazně utratit :-).

Při příletu jsem koukal na ceny cestovek, tam se pohybovala cena nejlevnějších pobytů na Kypru se stravou „All inclusive“ na 15.dní cca 25.000,-Kč. Ale cestovky nabízejí i pobyty bez stravy, tedy s možností vlastního stravování, aparmány s kuchyní. Takže ano, dá se cesta bez cestovky pořídit levněji, ale vše může být jinak, může se stát, že bude i dražší!

Cestování samostatně je spíše o něčem jiném, než o levnější ceně. Je hodně o svobodě. Nejste vázáni ubytováním. Stravováním se na jednom místě. Máte větší flexibilitu. Ta je ovšem vykoupena náročnějším vyřizováním. Tím myslím náročnějším především časově. I když totiž máte dobré jazykové znalosti (ty ale nejsou nutností, pozor!), máte zkušenosti, stále vám příprava takovéhoto cestování zabere více času, než co zabere návštěva cestovní kanceláře či agentury.

Tolik tedy názor „nenomáda“ jež si jen párkrát vyrazil aby si ověřil praxí jak to s tím levným cestováním vlastně je. Asi jsem neobjevil nic převratného. Holt nelze na tyto otázky odpovídat jednoduše. Záleží hodně na tom, co od dané cesty očekáváte.

Osobně se nebráním jak cestování s cestovkou ani samostatně. Jde o odlišné disciplíny, které je možné kombinovat dle chuti, situace a požadavků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..