Příběh fotografa

Fotografování zažívá velký rozmach. Stalo se součástí života snad každého z nás. Jen pomyslete: každý z nás dnes fotí telefony, tablety, digitálními aparáty, zrcadlovkami. A když ne vy, tak někdo s rodiny určitě ano.

Navíc digitální technologie skýtá spousty dříve netušených možností. Fotografie můžete „sdílet“, nosit uložené na médiích – v telefonu, různě upravovat v počítači, nechat si je vytisknout na různé předměty – hrneček, tričko, puzzle.

Dnes díky velkému rozlišení čipů ve fotoaparátech i z těch nejlevnějších přístrojů není problém nechat si vytisknout metrový obraz, který bude vypadat pěkně. To by dříve z analogového kinofilmu bylo nemyslitelné, nehezké a drahé.

Všechny tyto výhody dnes přinášejí digitální technologie.

Ale dříve to bylo jiné. A přechod od fotografií focených analogickými fotoaparáty (tedy focení na kinofilm) k digitálním médiím byl velmi obtížný a dramatický pro fotografy. Stejně tak tomu bylo u mě. Nebylo snadné vybrat ten správný lab.(tj. stroj – automat k vyvolávání fotografií) Tzv. hybridní, který by vyvolával obě technologie současně a byl přitom za rozumnou cenu.

Často se stávalo, že špatná koupě stroje fotografovi tzv. “zlomila vaz“ a zkrachoval. Zvláště v období kdy se hroutily a krachovaly firmy světoznámých značek. Že nevíte? Určitě si pamatujete na názvy: Konika, Agfa, Kodak, Polaroid? Kam se poděli? Ano, je to tak. Většinou už v podstatě nejsou. Některé se digitálnímu světu přizpůsobily a přežívají v trochu jiných oborech, ale věhlasný lesk a sláva už je u nich pryč. No a ty ostatní prostě zanikly.

A tak jako každý fotograf v té době jsem se potýkal s problémy i já. Navíc nástup digitálních technologií přilákala spousty „fanoušků“ do oboru fotografie a tato konkurence „mladé generace“ fotografů začala astronomicky narůstat. Fotografovat digitálně bylo jednoduší, lehčí, snadno se dalo naučit už jen proto, že si můžete fotku zkontrolovat hned na zadní straně aparátu, jestli je nafocena správně.

Pokud ne, můžete ji hned opravit a to dříve nebylo možné. Vše umocnili i vládní kroky, kterými se „fotografická živnost“ stala tzv. volnou živností, což v praxi znamená, že může na zakázku fotografovat v podstatě kdokoli i ten kdo nemá fotoaparát :-). Je třeba na druhou stranu spravedlivě přiznat, že díky větší konkurenci se kvalita fotografií na českém trhu razantně zvedla. Nicméně se také častěji stával pravý opak a vznikaly nekvalitní práce amatérů, vyrobené jako zakázka.

Do toho všeho digitální fotografie přinášela do oboru razantní proměnu, na kterou bylo třeba reagovat, učit se nové postupy, metody zpracovávání fotografií. Na místo chemického laboranta jsem se musel stát tiskařem.

Přejít z analogu na digitál znamenalo fotit z negativu na pozitiv, což přinášelo taky svá technická úskalí. Zatím co se dříve ztrácely informace ve stínech, na digitálu chyběly naopak ve světlech. „Hot“ byl náhle „čehý“. Z romantiky temných komor bylo třeba přejít do nevlídné spleti SW aplikací, které teprve začínaly, a tak byly po většinou „nehostinné“. Navíc aplikací muselo být více, každá totiž uměla jen něco, zbytek bylo třeba udělat v jiné. Fotky se zkrátka přestali vyvolávat a začali se tisknout. Kdo se nepřizpůsobil, skončil.

Po dlouhé cestě pokusů a omylů jsem dnes schopen zvládnout jak práci fotografa digitální technologie, tak následné zpracování fotografií v počítači a jejich úpravy do různých kreativních podob – sépie, různé filtry, retro, malování, HDR apod. Také jsem se naučil fotografie tisknout jak termosublimací tak inkoustem. Navíc mi nedělá problém přiřazovat fotkám přidanou hodnotu. Obrazy dále zušlechťuji laminací, kašírováním (pevný podklad – foto na desce), nebo obraz z fotografie můžu vytisknout na plátno a napnout do rámu.

V současné době se ve své praxi setkávám se zákazníky, kteří se přicházejí ke mně informovat, protože je obor fotografie také zajímá a chtěli by si ledasco vyrobit sami. Vždy v takové chvíli vzpomenu na ty mé chvíle trápení se s digitalizací a mých pokusů a omylů jak překonat úskalí v dřívějších dobách, a plně s nimi soucítím.

Proto jsem se také rozhodl, že by zde bylo na místě předávat Vám tyto informace o tom jak a co s fotografie vyrobit. Jak fotku upravit tak, aby jste dosáhli toho či onoho, nebo jak kterou věc nafotit pro nějaké účely. Z těchto důvodů jsem napsal ne těchto stránkách několik článků, které by mohli být pro ty z vás, kteří se zabýváte fotografováním užitečné. V tomto duchu jsem také vyrobil eBook ZDARMA:

„Nafoť si svůj výrobek na web za 20 minut a bude vypadat skvěle“

Jde o „návod“, který ukazuje jak si můžete sami a snadno, bez nutnosti použití nějakého drahého vybavení nafotit zboží, nebo výrobek! Vyzkoušejte a dejte mi vědět, jak jste s výsledkem spokojeni. Budu rád, za každý váš ohlas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..